Sağlamlığın qorunması və əməyİn təhlükəsİzlİyİnİn təmİn edİlməsİ menecment sİstemİ ISO 45001
Sağlamlığın qorunması və əməyin təhlükəsizliyi menecment sistemi ISO 45001 standartına müvafiq olaraq bütün növ və ölçüdə olan təşkilatlar üçün peşə risklərinin və bədbəxt hadisələrin azalmasına istiqamətlənmiş əməyin mühafizəsinin idarə olunmasının ən yayılmış effektiv sistemlərindən biridir.
Əməyin təhlükəsizliyi və peşə sağlamlığı menecment sistemi ISO 45001 standartına müvafiq olaraq müəssisədə insidentlərin yaranma risklərinin, bədbəxt hadisələrin, qəzaların və qəza hallarının minimallaşması, həmçinin təhlükəsiz əmək şəraitinin dəstəklənməsinə xərclərin, kompensasiya və müavinətlərin, cərimələrin ödənilməsinə, əməyin mühafizəsi sahəsində nəzarət orqanlarının göstərişlərinin icrasına xərclərin azaldılması məqsədi ilə hazırlanır və tətbiq edilir.
ISO 45001 SİSTEMİNİN TƏTBİQİ NƏTİCƏSİNDƏ MÜƏSSİSƏNİN ƏLDƏ ETDİYİ ÜSTÜNLÜKLƏR:
• Əməkdaşların sağlamlığının və təhlükəsizliyinin qeydinə qalan müəssisənin mövqeyinin yaxşılaşması;
• Əmək məhsuldarlığının yüksəlməsinə səbəb olan iş şəraitinin yaxşılaşdırılması hesabına işçi heyətin motivasiyası;
• Əməkdaşların müvəqqəti əmək qabiliyyətinin itirilməsi və müxtəlif nasazlıqların risk və xərclərinin azalması;
• İdarəetmə proseslərinin idarəedilmə səviyyəsinin və şəffaflığının yüksəlməsi;
• Qəza və bədbəxt hadisələrin nəticələrinin aradan qaldırılması xərclərinin azalması;
• Sağlamlığa dəymiş zərərə görə kompensasiya və cərimə ödənişlərindən maliyyə itkilərinin və risklərin minimallaşdırılması;
• Zədələnmələrin və işçi heyətin bədbəxt hadisələrinin azalması;
• Təhlükəli istehsalat amilləri ilə mübarizədə mütəmadi olaraq profilaktiki işlərin aparılması;
• Səhhətdə yaranan narahatlıqlarla əlaqədar "itirilmiş" günlərin azalması;
• Hüquqi və normativ tələblərin yerinə yetirilməsi. Əməyin mühafizəsi sahəsində uyğun olan qanunvericiliyin ciddi təminatı.

ISO 45001 - Система менеджмента охраны здоровья и безопасности труда
Система менеджмента профессиональной безопасности и здоровья в соответствии с ISO 45001 является одной из распространенных эффективных систем управления охраны труда для организаций всех видов и размеров направленная на снижение профессиональных рисков и несчастных случаев.
Система менеджмента профессиональной безопасности и здоровья в соответствии с ISO 45001 разрабатывается и внедряется на предприятия с целью минимизации рисков возникновения инцидентов, несчастных случаев, аварий и аварийных ситуаций, а также сокращение издержек на поддержание безопасных условий труда, выплат компенсаций и пособий, уплаты штрафов, издержек на выполнение предписаний надзорных органов в области охраны труда и т.д.
Ожидаемые преимущества, получаемые компанией при внедрении ISO 45001
• Улучшение репутации компании, которая заботится о здоровье и безопасности сотрудников;
• Мотивация персонала благодаря улучшению рабочих условий, что способствует повышению производительности труда;
• Снижение рисков и издержек от различных сбоев и простоев, временной нетрудоспособности сотрудников;
• Повышение уровня управляемости и прозрачности управленческих процессов;
• Уменьшение затрат на ликвидацию последствий аварий и несчастных случаев;
• Минимизация рисков и финансовых потерь от выплаты компенсаций нанесения вреда здоровью и штрафных санкций;
• Сокращение численности травм и несчастных случаев персонала;
• Проведению регулярных профилактических работ и борьбе с опасным производственным факторами;
• Сокращение количества нетрудоспособных "потерянных" дней в связи с плохим состоянием здоровья;
• Демонстрации правовых и нормативных требований. Строгое обеспечение соответствующего законодательства в области охраны труда.